Wyposażenie sklepów

Urządzenia chłodnicze, regały sklepowe, boksy kasowe

Szafy do sezonowania wołowiny, wędlin typ salami oraz serów

W ostatnich latach producenci mięsa, restauratorzy zwracają uwagę na jakość mięsa i polepszenie jego walorów smakowych. Jednym z procesów je poprawiających jest proces dojrzewania, sezonowania mięsa wołowego, serów oraz wędlin typ salami. Można go przeprowadzić dzięki urządzeniom spełniającym wymagania oddzielnie każdego produktu. Do wyboru procesu dojrzewania/ sezonowania służy sterownik elektroniczny z kilkoma programami doborowymi.Umożliwia on również ułożenie własnego programu sterujacego procesamo dojrzewania. W naszej ofercie znajdziecie Państwo urządzenia, szafy do sezonowania mięsa, salami i serów typ ALL ONE oraz tylko do mięsa typ MEAT oraz EDB. W urządzenuiach typ EDB procesy oparte są na tradycyjnych metodach.

Szafa do dojrzewania wołowiny

fot. Szafa do sezonowania, dojrzewania wołowiny

Metody dojrzewania, sezonowania wołowiny

Istnieją dwie formy technik sezonowania wołowiny: mokra i sucha, które polepszają walory smakowe i kulinarne. Dojrzewanie na sucho to proces umieszczania wołowiny bez opakowania w chłodzonym pomieszczeniu i trwający dłuższy czas w kontrolowanej temperaturze, wilgotności względnej i przepływie powietrza. Optymalna temperatura wynosi od 0 ° C do 4 ° C. Temperatura ma kluczowe znaczenie ponieważ wyższe temperatury sprzyjają także szybszemu wzrostowi bakterii, powodując powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Dojrzewanie odbywa się zwykle w niskiej temperaturze, jak to możliwe, bez zamrażania mięsa. Jeżeli produkt dojrzewa tylko przez 1 do 2 tygodni, dopuszczalne są wyższe temperatury od 2 do 3 ° C. Ważna jest stabilność temperatury.

Wilgotność i przepływ powietrza przy sezonowaniu wołowiny, serów oraz salami

Wilgotność względna.

Kontrolowana względna wilgotność powietrza odgrywa kluczową rolę w procesie dojrzewania, ponieważ jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, bakterie powodujące psucie mogą się rozwijać, powodując nie dobry smak mięsa. Jeśli wilgotność jest zbyt niska, ograniczy rozwój bakterii, ale będzie sprzyjać większej utracie masy w wyniku parowania, a wołowina będzie zbyt szybko wysychać, przez co stek będzie miał mniej soczystości niż jest to konieczne. Zalecana jest wilgotność względna od 61% do 85%,

Przepływ powietrza.

Zaleca się aby przepływ powietrza wahał się w zakresie 0,5-2 m / s. Prędkość i przepływ powietrza powinny być utrzymywane równomiernie przez cały czas trwania procesu dojrzewania.

Wszystkie powyższe parametry spełniają oferowane szfy do sezonowania Wołowiny typ TUSCANA i EDB. Szafa TUSCANA służy również (po doborze odpowiedniego programu) do dojrzewania serów pleśniowych oraz salami.

Szafy do sezonowania wołowiny

fot. Szafy do sezonowania wołowiny i serów